İlk olarak 1980’lerde bir mühendis ve fizikçi olan Chuck Hull tarafından icat edilen 3D baskı teknolojisi çok yol kat etti. İlave üretim olarak da adlandırılan 3D baskı, katman teknolojisini kullanıp yeni bir nesne oluşturma işlemidir

Katkılı üretimin arkasındaki temel fikir, yeraltındaki kaya oluşumlarında bulunabilir (damlayan su, sarkıt ve dikit oluşturmak için ince mineral tabakaları biriktirir), ancak daha modern bir örnek, yaygın bir masaüstü yazıcıdır. Tıpkı bir mürekkep püskürtmeli yazıcının görüntü oluşturmak için ayrı mürekkep noktaları eklemesini örnek olarak gösterebiliriz.

Bazı 3D baskı işlemlerinde, işlenmiş malzemenin yaklaşık yüzde 98’i nihai üründe kullanılır. Hiç kuşkusuz, 3D baskı, üreticilerin daha az hammadde kullanan ve daha az imalat adımı gerektiren yeni şekiller ve daha hafif parçalar oluşturmalarını sağlar. Bu da, 3D baskı için daha düşük enerji kullanımına dönüşebilir – bu geleneksel üretim işlemlerine kıyasla belirli işlemler için yüzde 50’ye kadar daha az enerji demektir.

Günümüzde masaüstü 3D yazıcıların fiyatları düşmeye devam ederken, bazı yenilikçiler çikolata ve diğer gıda maddeleri, balmumu, seramikler ve insan hücrelerine benzer biyomateryaller gibi farklı materyalleri hammadde olarak kullanıp masaüstü 3d yazıcıları daha işlevsel olarak kullanmayı deniyorlar.Nmosphere olarak Panthercarver delta tipi 3d yazıcımızı kitlelere ulaştırmak için bütçe dostu ama işlevsel bir yazıcı haline getirmeyi amaçlıyoruz.

Categories:

Tags: